Van ruwe balk naar strak kozijn - Voormontage

‘Van ruwe balk naar strak kozijn’ is een reeks interviewartikelen waarin medewerkers iets vertellen over hun rol binnen onze organisatie. Van acquisitie tot en met transport: stap voor stap brengen zij ons bedrijfsproces in beeld. We gaan verder bij de voormontage, waar Twan, Marco, Dick en Eric onze producten klaarmaken voor de spuiterij.

| 12-11-2019

Waar tegenwoordig een modern machinepark de oostkant van de Slof domineert, bestaat industrieterrein Tichelrijt-II eind jaren ’90 vooral uit te koop staande percelen. Ook is Merkx Kozijnen er op dit moment nog niet, er bestaat slechts een kleine timmerfabriek in Dongen-Vaart genaamd Merkx Machinale Houtbewerking. De 25-jarige Twan Verhees fietst dagelijks naar zijn werkplek, wat op dat moment niet veel meer voorstelt dan een schuur en wat machines. Wél is er een nieuw bedrijfspand in aanbouw: Twan gaat in november 2000 samen met zijn werkgever verhuizen naar het Dongense industrieterrein Tichelrijt. Midden 2015 wordt er een tweede productiehal opgeleverd en eind 2017 wordt een extra bedrijfshal op de Slof 48 aangekocht. Twan (45): ‘’Het is ongelofelijk hoe het bedrijf is gegroeid de afgelopen 20 jaar. Toen ik hier begon werkten we in de schuur van Peter (Merkx) zijn vader, met beperkte middelen en machines. Dat was soms verre van ideaal, maar we wisten niet beter. En de uren die we in die schuur hebben gedraaid, waren wel de fundering voor het huidige Merkx Kozijnen.’’

Streekschool, bouwmarkt, pretpark

Nadat hij de streekschool afrondt, gaat Twan aan de slag bij een timmerfabriek c.q. bouwmarkt. Na enkele jaren solliciteert hij bij Merkx, waar hij vandaag de dag nog steeds werkzaam is. Twan heeft meerdere redenen waarom hij al 20 jaar trouw is aan zijn werkgever. ‘’Alle neuzen staan dezelfde kant op en iedereen weet wat hij of zij aan elkaar heeft, net als 20 jaar geleden. Hoewel ons team vroeger wat meer over ‘manusjes-van-alles’ beschikte, zijn we nog steeds zeer flexibel.’’ Wat Twan het liefst doet óp de werkvloer? ‘’Meewerken aan authentieke projecten. Enkele jaren geleden hebben we bijvoorbeeld schitterende ronde kozijnen gemaakt voor het stationsgebouw in Roosendaal en voor het mooiste pretpark van Nederland. Deze worden dagelijks door duizenden bezoekers gezien. Het is tof om te kunnen zeggen dat deze mede van jouw hand komen.’’

Het stationsgebouw in Roosendaal.
Het stationsgebouw in Roosendaal.

Vakantiebaantje

De voormontage is een afdeling met veel en afwisselende werkzaamheden. Het frezen van latwerk, het monteren van spouwlatten en het maken van panelen in deuren zijn hier enkele voorbeelden van. Uiteraard kan Twan dit niet allemaal alleen. Eén van zijn directe collega’s is Marco Ripzaad. Marco is slechts 16 jaar oud wanneer hij via zijn broer Ronald bij Merkx terechtkomt voor een vakantiebaantje. Dit bevalt hem goed: Marco besluit een deeltijdopleiding ‘allround machinaal houtbewerker’ te gaan volgen en in juni 2006 treedt hij officieel in dienst. Inmiddels is hij al bijna 14 jaar een vaste spil binnen onze organisatie.

‘’Dat is al even hé,’’ lacht Marco. Volgens de 30- jarige medewerker klopt de naam van de opleiding als een bus. Marco verricht namelijk allerlei werkzaamheden.‘’Hoewel ik geregeld met Eric, Twan en Dick sta te werken, doe ik van alles hier. Zo bedien ik bijvoorbeeld op maandag de Conturex, help ik op dinsdag bij het opsluiten, spuit ik op woensdag kozijnen en sta ik de rest van de week bij de voormontage.’’ Marco geeft aan totaal geen moeite te hebben met die flexibiliteit. ‘’Soms is het wel eens onhandig, bijvoorbeeld wanneer je net volledig betrokken bent bij een specifieke werkzaamheid. Maar, over het algemeen vind ik die afwisseling wel fijn, geen dag is hetzelfde. Voor mijn gevoel pas ik – op persoonlijk vlak en werk gerelateerd – goed binnen het proces. Er hangt een prettige sfeer en de communicatie is duidelijk, wat het ‘snel schakelen’ een stuk eenvoudiger maakt.’’

4 Man sterk

Dick (52) en Eric (41) passen net als hun directe collega’s perfect in het proces. Dick Werther is tot zijn 40stewerkzaam als magazijnmedewerker, maar besluit zich in 2007 om te scholen tot timmerman. In 2016 is hij toe aan een nieuwe uitdaging en besluit hij te solliciteren bij Merkx Kozijnen. In het begin is hij veelal te vinden bij de afmontage, maar sinds enige tijd is hij een vaste kracht bij de voormontage. ‘’Een bedrijf met een grootte zoals Merkx vind ik ideaal. Merkx beschikt over voldoende handjes die elkaar ondersteunen waar nodig, waardoor je het niet altijd maar ‘zelf uit hoeft te zoeken’,’’ vertelt Dick enthousiast. Eric Smit voegt zich bij Dick’s mening. ‘’Begin 2017 kwam ik bij Merkx terecht, als glaszetter. Vanwege mijn rugklachten ben ik noodgedwongen moeten stoppen met glas zetten en tijdelijk ergens anders gaan werken.’’ Het is midden 2018 wanneer Eric een onverwacht telefoontje krijgt. ‘’Merkx nam contact met mij op en er werd uitgelegd dat ze op zoek waren naar positieve werkkrachten. Ik heb er niet lang over getwijfeld – binnen de kortste keren was ik weer in dienst, ditmaal als machinaal houtbewerker. Het is fijn als een bedrijf open communiceert en eerlijk is naar hun medewerkers.’’

‘’Alle neuzen staan dezelfde kant op en iedereen weet wat hij of zij aan elkaar heeft, net als 20 jaar geleden. Hoewel ons team vroeger wat meer over ‘manusjes-van-alles’ beschikte, zijn we nog steeds zeer flexibel.’’ - Twan Verhees (links)
‘’Alle neuzen staan dezelfde kant op en iedereen weet wat hij of zij aan elkaar heeft, net als 20 jaar geleden. Hoewel ons team vroeger wat meer over ‘manusjes-van-alles’ beschikte, zijn we nog steeds zeer flexibel.’’ - Twan Verhees (links)

Benieuwd wie het voorwerk verrichten voor Twan, Marco, Eric en Dick? Lees hier het vorige deel van ‘Van ruwe balk naar strak kozijn’!

Neem contact op

Deel dit bericht: